Special Notice !

Achievement

  • All
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Organization:Hong Kong Football Association

2020-2021 Jockey Club Futsal Cup (School Division) – Secondary School Division    Fourth Place

2B HUSSAIN MAIRAJ、2B BUTT HASSAN AHMAD、2C WONG HONG YUI、2D HO TSZ HO
2E CHOI CHUN KI JACKSON、2E LAM TING HO、2E CHAN NOK YIN、3A HUANG TSUN HEI
3B CHIU SUET SUM SAM、3E LI LAP YIN、3F TANG WUN TING、3F WONG SHING HIM、3F LAW KING LAM、4C CHAN CHUNG WING






Organisation: Techbob Academy, Rotary Club of Abacus Hong Kong,Rotary Club of Peninsula East,World Educational Robotics Society

Award: App Design Competition – The second runner-up

Student: 4A  ZOU ZHENBIN






主辦機構: Techbob Academy﹑香港精算扶輪社﹑半島東扶輪社及世界教育機械人協會合辦

比賽項目: 國際青少年創科奧林匹克大賽 2021

獎項: APP遊戲編程 中學組 季軍

學生: 4A 鄒鎮斌






Organisation: Lawrence Technological University, Robot Institute of Hong Kong, Hong Kong Science and Technology Parks Corporation

Award: BottleSumo (Senior Division) 

 

Golden Award

1C  CHAN CHUN YIU WESLEY

1E  CHUNG YEE CHING

 

 

Golden Award

1E  LO YAT CHING

 

 

Golden Award

3A  CHIU HOI CHING 

3C  LAI TSZ HIN 

3C  TANG YAT HEI 

 

 

Silver Award

3A  LAM LOK HANG

3A  TSOI TSZ CHUN






















Organisation: Lawrence Technological University, Robot Institute of Hong Kong, Hong Kong Science and Technology Parks Corporation

Award: App Design Competition

The first runner-up

1C  CHAN TSZ CHING

The second runner-up

4A  CHU TIN YIK 

4A  HUANG XINCHENG

4A  ZOU ZHENBIN

Golden Award

3A  WONG CHI YUI 

Silver Award

3D  CHAN YAT TIM 

Best Design Award

3A  WONG CHI YUI


















Organisation: Hong Kong Education Development Association

Awards:

Roman gun carriage competition (Champion):

1C Chan Chun Yiu Wesley

1E Cheung Ho Ching

1E Choi Hoi Ki

1E Lo Yat Ching

1E Zhu Zhen

Drone competition (2nd Runner Up):

1C Choy Lok Yin 1C Tang Shing Hei








Organisation:Hong Kong and Shanghai Bank Corporation, The Hong Kong Council of Social Service

Event:SMART Community Hackathon 2020

Award: STEM Pioneer Award

Date: 20/02/2021

Student: 4B Majeed Hena、Chung Cheuk Lam、Majeed Falak、Li Ka Man








Organisation: Tung Wah Group of Hospitals , Logistics and Supply Chain MultiTech

Award: 1st Runner-up

Student: 5A Cheng Wing Chi, 5BTsang Ching,,5B Yao Ying You


















Organisation:Hong Kong STEM Education Alliance

Event:The Second Future Engineer Grand Challenge

Award: Senior Form — Champion , Junior Form — 1st Runner-up

Student:

Senior Form — Champion:4A Kwok King Hei, 4A Cen Cheuk Pan, 4A Wong Yan Ki

Junior Form — 1st Runner-up: 3B Majeed Hena, 3B Chung Cheuk Lam, 3B Li Ka Man

Organisation:Hong Kong New Generation Cultural Association

Award:

Chemistry  and Materials (Senior Form)

Computer Science and Information Technology (Junior Form)

Computer Science and Information Technology (Senior Form)

Biology and Health (Senior Form) Outstanding STEM Activity

Chemistry  and Materials (Senior Form)

Computer Science and Information Technology (Junior Form)

Computer Science and Information Technology (Senior Form)

Biology and Health (Senior Form) Outstanding STEM Activity

Student:

Chemistry and Materials (Senior Form)

2A Cahn Chun Ming, 2A Lau Yiu Man, 2A Sze Chung Leung

Computer Science and Information Technology (Junior Form)

3B Majeed Hena, 3B Chung Cheuk Lam, 3B Li Ka Man

Computer Science and Information Technology (Senior Form)

4A Kwok King Hei, 4A Cen Cheuk Pan, 4A Wong Yan Ki

Biology and Health (Senior Form)

5A Yip Wing Wai

Outstanding STEM Activity 5A Lai Wai Kiu, 5A Lin Yan Xuan