Special Notice !

Achievement

  • All
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Despite the COVID-19 pandemic, students are still committed to strive for the best. Last Friday, every athlete from Man Kwan Pak Kau College had shown their perseverance in “Yuen Long District Inter-school Athletics Competition” which was organized by The Hong Kong Schools Sports Federation. Principal Mr. Wong Wing Tung had even been there to support for our athletes.

Award List of our school:
1st place Girls A Grade’s Discus        3F Yuen Hei Pui
3rd place Girls C Grade’s 800m           1D Lee Sam Yau
3rd place Boy A Grade’s Discus          6C Chan Chau Chi
4th place Boy B Grade’s Discus          3D Ng Hei Wai
3rd place Boy A Grade’s 800m            4D Leung Man Hin

We hope students in Man Kwan Pak Kau College keep striving for success in the future with their perseverance.


























Organisation: Creative Technology Education Association

Award:

BottleSumo (Senior Division) Third runner-up

2A  CHAN CHUN YIU WESLEY

2E  LO YAT CHING

BottleSumo (Senior Division) Third- class Award 

4A CHIU HOI CHING

4B TANG YAT HEI








Organisation: HSBC

Award: Best Potental Award

Students: 5A Chu Tin Yik, 4A Chan Chun Yu, Chong Hoi Ching, 4B Wong Yin Chau




















The Hong Kong Schools Sports Federation – “Inter-School Swimming Competition” Awardees:

Girls C Grade 100m Breaststroke Champion        1D Lee Sam Yau

Boys C Grade 200m Individual Medley 3rd Place  2C  Lai Cheuk Ki

Boys C Grade 100m Freestyle 4th Place    1C  Kwok Ching Ho

Boys C Grade 50m Butterfly Stroke 4th Place  3B  Lam Wing Hei

Boys B Grade 100m Freestyle 4th Place  4C  Lai Tsz Hin




Hong Kong Youth Science and Technology Innovation Competition (HKYSTIC) organized by the Hong Kong New Generation Cultural Association was first launched in 1997 and now is the largest science annual competition in Hong Kong with participants from over 400 schools. Our students won the following awards in HKYSTIC. The awardees were: Research and Invention CategoryMathematics, Physics and Engineering (Junior Section) Merit Award:3A Lam Ho Ching, 3B Fung Mei Yiu , 3A Lam Chi Yuen Outstanding STEM Activity Merit Award:3F Hong Hiu Ching , 3F Chịu Hoi Lam









Organization: NTW Football Club

Award: Second runner-up

Student:

1. WONG HONG YUI 2C

2. AMJAD MANAN 2B

3. BUTT AARISH 2B

4. HUSSAIN MAIRAJ 2B

5. BUTT HASSAN AHMAD 2B

6. CHAN KWOK HANG 2B

7. KWONG CHI SHING 2B

8. TANG CHEUK KIU 2C

9. HO TSZ HO 2D

10. TAM TSZ HIM 2D

11. CHOI CHUN KI JACKSON 2E

12. LAM TING HO 2E

13. CHAN NOK YIN 2E

14. TANG WUN TING 3F

15. WONG SHING HIM 3F

16. CHIU SUET SUM SAM 3B

17. CHUNG LAKE 3B

18. LI IP SHING 3F

19. HUANG TSUN HEI 3A

20. LAW KING LAM 3F

Organization:NTW Football Club

Hong Kong Inter-School Football Exhibition Game   Second runner-up 

2B HUSSAIN MAIRAJ、2B BUTT HASSAN AHMAD、2B AMJAD MANAN、2B BUTT AARISH、
2B CHAN KWOK HANG、2B KWONG CHI SHING、2C WONG HONG YUI、2C TANG CHEUK KIU
2D HO TSZ HO、2D TAM TSZ HIM、2E CHOI CHUN KI JACKSON、2E LAM TING HO、2E CHAN NOK YIN
3A HUANG TSUN HEI、3B CHIU SUET SUM SAM、3B CHUNG LAKE、3F TANG WUN TING
3F WONG SHING HIM、3F LAW KING LAM、3F LI IP SHING

Organization: South China Athletic Association

Award:

  1. Boy’s Discus Champion : CHAN CHAU CHI 6C
  2. Boy’s Discus First Runner-up: WU WAI PUI 3A
  3. Boy’s Shot put Champion: CHAN CHAU CHI 6C
  4. Boy’s Shot put First Runner-up: NG HEI WAI 3D
  5. Girl’s Discus Champion: YUEN HEI PUI 3F
  6. Girl’s Shot put First Runner-up: YUEN HEI PUI 3F






The Greater Bay Area STEM Excellence Award 2022 (Hong Kong) Secondary (Senior) (Artificial Intelligence Stream) Merit Award:6A Chan Yat Ching、6A Cheung Ngai Ho、6A Wan Chi Hin、6B Hui Ming Ko、6B Tang Lung Fai –  ECP‧收「塑」易 Secondary (Junior)(ICT Stream)Merit Award: –   4C Chan Chung Wing、4D Chan Ying Ho  – 「生命樹」 –   3B Wong Zelig Prince、4A Chan Chun Yu – 「龜家」 Secondary (Junior)(Science Lab Stream)Merit Award:4B Sze Chung Leung – 蛛光武器- 人類在郊外的遠足活動對細齒方胸蛛 (Thiania subopressa)捕食行爲的影響 Secondary (Junior)(Artificial Intelligence Stream)Merit Award:4A Chan Chun Ming、4A Lau Yiu Man、4B Sze Chung Leung – 綠氯生機 Top 10 STEM Teacher – Mr Luk Chi Hang









Organization:Hong Kong Football Association

2020-2021 Jockey Club Futsal Cup (School Division) – Secondary School Division    Fourth Place

2B HUSSAIN MAIRAJ、2B BUTT HASSAN AHMAD、2C WONG HONG YUI、2D HO TSZ HO
2E CHOI CHUN KI JACKSON、2E LAM TING HO、2E CHAN NOK YIN、3A HUANG TSUN HEI
3B CHIU SUET SUM SAM、3E LI LAP YIN、3F TANG WUN TING、3F WONG SHING HIM、3F LAW KING LAM、4C CHAN CHUNG WING